معرفی نژاد گربه بریتیش شورت هیر

گربه بریتیش

گربه‌ بریتیش از گربه‌هایی است که شاید خیلی آن‌ها را دیده باشید اما نام نژاد آن‌ها را نمی دانستید. برای مثال خیلی از کودکان انیمیشن گربه چکمه پوش را دیده‌اند، گربه چکمه پوش یک گربه نژاد بریتیش است.

مشخصات کلی بریتیش ShortHair

طول: 56 تا 63 سانتی متر

وزن: 5 تا 9 کیلوگرم (نر)، 3 تا 6 کیلوگرم (ماده)

طول عمر: 12 تا 17 سال

گربه بریتیش

این گربه‌ها کم سر و صدا از آن دسته از گربه‌های لوس و عاطفی نیستند اما این امر دلیل نمی‌شود که به توجه کمتری نیاز داشته باشند. گربه‌های بریتیش از آن دسته از گربه‌های آروم و ملایم است که رابطه خوبی با اعضای خانواده و دیگر حیوانات خانگی دارد. به طور کلی، رفتاری آرام و منطقی و کم دردسر.

با ما همراه باشید تا بیشتر با نژاد بریتیش شورت هیر آشنا شوید.

بریتیش شورت هیر1 

تاریخچه نژاد گربه بریتیش

عقیده بر این است که مو کوتاه‌های بریتانیایی، نژادی باستانی و از نوادگان مستقیم گربه‌هایی هستند که توسط رومیان مهاجم به انگلستان آورده شده‌اند. آن‌ها برای کنترل حیوانات موذی مورد استفاده قرار گرفتند و به سرعت در سراسر کشور به عنوان گربه‌های خیابانی و مزرعه پخش شدند. به زودی، شخصیت آرام و با اعتماد به نفس آن‌ها، مردم را بر آن داشت تا از آن‌ها در خانه‌هایشان استقبال کنند. در طول سال‌ها، طبق گفته انجمن طرفداران گربه، آن‌ها چهره‌های گرد با پوششی کوتاه و ضخیم از همه رنگ‌ها را ایجاد کردند.

در اواخر دهه 1800، یک پرورش دهنده مصمم گربه به نام هریسون ویر شروع به توسعه رسمی مو کوتاه‌های بریتانیایی با استفاده از گربه های مختلف کرد. در اولین نمایشگاه سازمان یافته گربه، که در کریستال پالاس لندن در سال 1871 برگزار شد، یک مو کوتاه بریتانیایی رنگی آبی رنگ برنده جایزه بهترین نمایش شد.

 

پس از جنگ جهانی اول، گربه بریتیش که امروزه می‌شناسیم با ترکیب گربه‌های مو کوتاه ایرانی، آبی روسی، فرانسوی Chartreux و گربه‌های مو کوتاه خانگی به ترکیبی جدید تبدیل شد. در نهایت، در دهه 1970، بریتیش شورت هیر در سراسر جهان به رسمیت شناخته شد.

 

گربه نژاد بریتیش شورت هیر

بریتیش شورت هیر علاوه بر آرام بودن، به دلیل پوشش ضخیم و متراکم که تقریباً در هر رنگ یا طرحی وجود دارد، مورد علاقه مردم هستند. گربه‌های خاکستری آبی که اغلب به آن‌ها بریتیش آبی می‌گویند، احتمالاً محبوب‌ترین رنگ در بین علاقه‌مندان به گربه بریتیش هستند.

 

اما جدای از پوشش آبی مشترکشان، این نژاد به دلیل پاهای ضخیم، سینه های پهن، سرهای گرد و گونه های چاق که کاملاً قابل نیشگون گرفتن هستند به راحتی قابل تشخیص هستند. بریتیش شورت هیر  با پوشش آبی چشم‌های پررنگ نارنجی مایل به کهربایی دارند، اما گربه‌های دیگر با رنگ‌های دیگر می‌توانند چشم‌های سبز، مسی، کهربایی یا آبی داشته باشند.

این گربه‌های زیبا فقط یک بار در هفته نیاز به برس زدن دارند تا پوشش خود را از موهای شل و کثیف پاک کنند. بریتیش شورت هیر یک نژاد گربه بزرگ است که نرها احتمالاً ۹ کیلوگرم وزن دارند. گربه‌های بریتیش ماده نیز ممکن است تا ۶ کیلوگرم وزن داشته باشند. طول این نژاد بین ۵۶ تا ۶۳ سانتی متر خواهد بود.

 

بریتیش شورت هیر 2 - پت سانی

شخصیت گربه‌های بریتیش

وقتی صحبت از خلق و خوی  و شخصیت این نژاد به میان می‌آید، غلبه بر بریتیش شورت هیر سخت خواهد بود. آن‌ها نژادی فعال هستند، بدون اینکه خسته کننده باشند، با محبت و مهربان، و باهوش هستند. اما نیازی به خودنمایی ندارند. گربه‌های نژاد بریتیش رفتاری مناسب دارند و با همه اعضای خانواده (از جمله سگ‌ها و سایر گربه‌ها) مانند یک دوست خوب رفتار می‌کنند، به خصوص اگر از بچگی اجتماعی بزرگ شده باشند.

 

این نژاد به همان اندازه که از استراحت کردن رو به روی تلویزیون لذت می‌برد از شلوغ بودن و بازی کردن نیز لذت خواهد برد. درواقع این نژاد یک شخصیت مستقل و دو طرفه دارد. به موقعش از بازی و فعال بودن لذت می‌برد و به وقتش از استراحت کردن.

 

سلامت گربه اسکاتیش

پوشش کوتاه، نرم و متراکم آن‌ها فقط به برس زدن هفتگی برای از بین بردن موهای مرده و سلول های پوست نیاز دارد. اما در بیشتر موارد، آن‌ها خود را تمیز و مرتب نگه می‌دارند. مانند سایر نژادها، بریتیش شورت هیر نیاز به کوتاه کردن مکرر ناخن و مراقبت از دندان و همچنین چکاپ منظم دامپزشک دارند. حتماً حیوان خانگی خود را عقیم کنید و طبق دستور دامپزشک، واکسیناسیون آن‌ها را مرتبا انجام دهید. گوش‌های آن‌ها را به‌طور مرتب از نظر تجمع موم یا کنه‌های احتمالی گوش نیز بررسی کنید. همچنین مهم است که باکس مدفوع و ادرار گربه خود را تمیز نگه دارید تا دماغ خود را به سمت آن نچرخانند.

گربه نژاد بریتیش یک نژاد بزرگ و سالم است که می‌تواند تا 20 سال عمر کند. با این حال، آن‌ها مانند همه نژادها مستعد مشکلات سلامتی خاصی هستند.

 

این گربه‌ها می‌توانند مستعد بیماری به نام کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک باشند که به معنای ضخیم شدن دیواره‌های عضلانی قلب گربه است. این باعث مشکل در تنفس، بی حالی و بی اشتهایی در حیوانات مسن می‌شود. و مانند سایر نژادها، بریتیش شورت هیر می‌تواند به مشکلات مجاری ادراری و کلیوی دچار شود.

 

علاوه بر معاینات منظم سلامتی، ورزش باید نقش مهمی در زندگی بریتیش شورت هیر شما داشته باشد. این گربه‌ها انرژی دارند، اما آن قدر فعال نیستند، بنابراین می‌توانند بیش از حد وزن اضافه کنند (مخصوصاً در سال‌های آخر زندگی)، مگر اینکه استراتژی‌هایی را ایجاد کنید که آن‌ها را مجبور به حرکت و ورزش کنید. اسباب‌بازی‌های تعاملی، چوب ماهیگیری، توپ‌ها، لیزرها، و سازه‌های کوهنوردی مانند درختان گربه و قفسه‌های گربه، همگی به شما کمک می‌کنند تا گربه بریتیش شما را از نظر فیزیکی و ذهنی و تناسب اندام اصلاح کنید.

 

جمع بندی

گربه‌های بریتیش شورت هیر از گربه‌های محبوب در بین افراد هستند که اتفاقا یکی از نژادهای پرشمار در بین گربه‌ها هستند. این نژاد تقریبا شبیه به گربه‌های نژاد اسکاتیش فولد هستند. این گربه‌ها در هر فضایی می‌توانند یک زندگی شاد در کنار صاحب خود داشته باشند. رابطه خوبی با کودکان و حیوانات دیگر دارند و مناسب زندگی در آپارتمان هستند.