معرفی سگ نژاد پاگ

سگ پاگ

پاگ اغلب به عنوان سگی شناخته می شود که مناسب فضاهای کوچک است. این سگ‌های قوی و کوچک در بین گروه های سگ‌های عروسکی آمریکایی شناخته می شوند. همچنین پاگ در بین نژادهای سگ، به سگ دلقک نیز معروف است زیرا که از حس شوخ طبعی بالایی برخوردارند و  از خودنمایی کردن لذت می برند.

مشخصات کلی سگ پاگ

قد: 25 تا 33 سانتی متر

وزن: 6 تا 8 کیلوگرم

طول عمر: 13 تا 15 سال

معرفی نژاد پاگ

پاگ اغلب به عنوان سگی شناخته می شود که مناسب فضاهای کوچک است. این سگ های قوی و کوچک در بین گروه های سگ های عروسکی آمریکایی شناخته می شوند. همچنین پاگ در بین نژادهای سگ ها به سگ دلقک نیز معروف است زیرا که از حس شوخ طبعی بالایی برخوردارند و  از خودنمایی کردن لذت می برند.

نژاد پاگ

سگ های نژاد پاگ بر پایه و اساس همدم بودن و خو گرفتن با صاحب خود رشد می کنند. پاگ بسیار حساس بوده و می تواند گزینه خوبی برای انتخاب یک حیوان خانگی باشد. با این حال این نژاد از این که مدت زیادی را به دور از صاحب خود بماند و تنها باشد را استقبال نمی کند. هنگامی که نوبت به آموزش می رسد، این نژاد روی سرسخت خود را نشان می دهد. بله! این نژاد نسبت به آموزش دیدن کمی بازیگوش و سرسخت است. اما نه آنقدر سخت که باعث خستگی  شما بشود. این نژاد به طور کل رفتار خوبی از خود نشان می دهد.

این نژاد از سگ تا ارتفاع ۲۵ تا نهایتا ۳۶ سانتی متر رشد خواهند داشت. همچنین وزن سگ های نژاد پاگ به ۸ تا ۹ کیلوگرم می رسد. این سگ ها شکلی مربعی دارند و در بین سگ های عروسکی، نژاد پاگ در بین نیرومندترین آن ها جای دارد. نژاد پاگ به دلیل شکل خاص خود، سری گرد، چین و چروک های بزرگ بر روی صورت و پیشانی و دمی کوتاه و جمع شده معروف شده است. بدن آن ها همچنین موی کمی دارد. این نژاد در رنگ های هلویی، حنایی، مشکی و خاکستری وجود دارد.

تاریخچه نژاد پاگ

انتظار می رفت تا سگ نژاد پاگ از هلند باشد اما این نژاد از چین سرچشمه می گیرد. احتمالا از یکی از نژادهای سگ های نگهبان محلی است. این سگ های کوچک چین و چروک دار خود را از طریق کشتی های تجاری شرکت هند شرقی به هلند رساندند. در سال ۱۵۷۲ نژاد پاگ بود که با هشدار دادن به شاهزاده ویلیام جان او را از دست سربازان اسپانیایی نجات داد و با این کار جای خود را در خانواده سلطنتی هلندی ها باز کرد.

همچنین همسر ناپلئون نیز یک سگ نژاد پاگ داشت. کلمه پاگ از کلمه ای لاتین گرفته شده که به معنای صورت و سری گرد است. معنای اسم این نژاد سگ در لاتین زیاد به خصوصیات اخلاقی پاگ ها شباهتی ندارد زیرا که آن ها اساسا در دسته سگ های نگهبان قرار نمی گیرند.

خصوصیات اخلاقی نژاد پاگ

در بین سگ های عروسکی، نژاد پاگ نسبت به بقیه از خصوصیات اخلاقی اجتماعی ضعیف تری برخوردار است. پاگ نسبت به بقیه نژادها کمی خشک و جدی تر البته همراه با شوخ طبعی خاص به خودش است. سگ های نژاد پاگ از آن مدل سگ هایی نیستند که بخواهید برای پارس کردن، نگهبانی، کندن و یا جویدن از آن استفاده کنید یا توقع چنین رفتارهایی را از آن داشته باشید. پاگ از آن دسته از سگ هایی است که رفتاری دوستانه در مواجهه با سگ های دیگر دارد. این نژاد از دوستی و همراهی با سگ های دیگر لذت می برد. همچنین این نژاد می تواند دوست خوبی با کودکان و بچه ها باشد.

این نژاد از دسته نژادهای سگ های عروسکی و کوچک است و مناسب فضاهای آپارتمانی نیز خواهد بود به شرطی که مدت زیادی را تنهایی سپری نکند.

نکاتی درباره نژاد پاگ

این نژاد از سگ های راحت و بدون دردسر هستند. این نژاد استعداد زیادی در چاق شدن دارند و باید برای آن ها رژیم غذایی مناسبی در نظر بگیرید. همچنین برای سلامتی آن ها باید میزان تحرک مناسبی هم برای این نژاد در نظر داشته باشید. این نژاد به دلیل پوزه کوتاهی که دارد در هوای گرم و مرطوب گرمازده می شوند. به همین دلیل باید در شرایط مناسب با آب و هوای مناسب زندگی کنند. همچنین پاگ باز هم به دلیل پوزه کوتاهی که دارد، بسیار در خواب خرناس می کشد.

چشم های این نژاد به دلیل برجستگی به شدت در معرض آسیب دیدگی قرار دارد. به همین دلیل باید به سلامت چشمان این نژاد اهمیت داد و چشمانشان را همیشه مرطوب نگه داشت. پاگ ها سگ های مقاومی هستند و بازه عمر آن ها بین ۱۴ تا ۱۵ سال است.

برای این که از سلامت جسمانی سگ خود مطمئن شوید و وزن آن را متعادل نگه دارید، ورزش و فعالیت روزانه برای پاگ بهترین گزینه است. به دلیل وجود چین و جروک زیاد در صورت و پیشانی، این قسمت ها باید هر روز تمیز شوند. نژاد پاگ را باید به گونه ای تربیت کنید تا بتواند روحیه اجتماعی خود را حفظ کند. زیرا همانطور که گفته شد از روحیه اجتماعی ضعیفی برخوردارند.

غذای مناسب برای نژاد پاگ

رژیم غذایی سگ شما کاملا بستگی به شرایط جسمانی، سلامت و سن سگ شما دارد. دامپزشک شما بسیار می تواند در این زمینه به شما کمک کند و بگوید چه میزان غذا در طول روز برای سگ شما مناسب است. بهتر است تا وعده های غذایی سگ خود را به دو وعده غذایی در صبح و بعد از ظهر تقسیم بندی کنید. در نظر داشته باشید تشویقی هایی که به سگ خود در طول روز می دهید نباید بیشتر از ۱۰ درصد از میزان کالری دریافتی آن ها در طول روز باشد.

سگ های نژاد پاگ همیشه سگ های فعال و پر سر و صدایی نیستند و می توانند در طول روز ساعت ها دراز کشیده و استراحت کنند. به یاد داشته باشید، دادن بیش از حد تشویقی و غذای زیاد می تواند که نتیجه آن اضافه وزن سگ شماست، می تواند باعث اضافه وزن سگ شما شده و در نتیجه بر روی تنفس آن تاثیر بگذارد.

بنابراین سعی کنید طبق یک روتین به سگ خود غذا بدهید تا سگ شما به آن روتین عادت کند.

بیماری های نژاد پاگ

همانطور که گفته شد، این نژاد به دلیل چشم های برجسته و چین و چروک های زیاد و همچنین پوزه ای کوتاه، در معرض آسیب دیدن در این نواحی خواهد بود. بیماری هایی از قبیل

  • آب مروارید
  • زخم قرنیه
  • برگشت لبه پلک به داخل
  • پانوس
  • بیماری خشکی چشم
  • تنگی کانال بینیسگ
  • گرما زدگی
 

همچنین این سگ ها ممکن است به آلرژی و حساسیت های خاصی نیز دچار شوند. این سگ ها به دلیل خوش اشتها بودن معمولا به هیچ مواد غذایی نه نمی گویند و همین مورد ممکن است باعث بروز حساسیت در سگ شما شود.

جمع بندی

به طور کلی، سگ های نژاد پاگ نیازمند یک همراه همیشگی هستند. این سگ ها برای بالا نگه داشتن روحیه اجتماعی، شادابی و سلامت خود نیازمند به مراقبت و توجه بالای همراه و صاحب خود هستند. با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و داشتن تحرک کافی می توانید یک همراه سالم و خوب و با محبت را در کنار خود داشته باشید.

خرید سگ پامر
خرید سگ پامر
سگ گلدن رتریور
خرید گلدن رتریور
خرید سگ شیتزو
خرید سگ شیتزو
خرید سگ پودل
خرید سگ پودل
خرید سگ یورک شایر
خرید سگ پودل
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ مالتیز
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ ساموید
خرید سگ سامویید
خرید شی وا وا
خرید سگ شی‌واوا
خرید سگ چاو چاو
خرید سگ چاوچاو