معرفی نژاد ولش کرگی

ولش کرگی

در بین انواع و اقسام نژادهای مختلف، سگ‌های پا کوتاه طرفدارهای خاص به خودشان را دارند. سگ‌های پا کوتاه نوعی جذابیت و محبوبیت خاصی دارند که علت آن نوع راه رفتن جذاب و بامزه آن‌هاست. نژاد ولش کرگی یک سگ پا کوتاه فعال، پر انرژی و باهوش است. سگ‌ نژاد ولش کرگی در دو نوع پمبروک و کاردیگان هستند که نوع کاردیگان جثه‌ای بزرگتر نسبت به نوع پمبروک دارد. از لحاظ ظاهری سگ‌های ولش کرگی بسیار شبیه به روباه هستند. در ادامه این مقاله از پت‌سانی با ما همراه باشید تا بیشتر درباره نژاد ولش کرگی بدانید.

ولش کرگی 1 - پت سانی

مشخصات کلی نژاد کرگی

طول‌عمر: بین 12 تا 15 سال

وزن ماده: 10 الی 13 کیلوگرم
وزن نر: 10 الی 14 کیلوگرم

قد ماده: 25 الی 30 سانتی‌متر
قد نر: 25 الی 30 سانتی‌متر

سر و صدای زیادی ندارد

تربیت پذیری راحتی دارد

ولش کرگی

سگ نژاد ولش کرگی در اصل در زمان قدیم برای گله داری و مراقبت از گاو و گوسفند و همچنین پرورش اسب استفاده می‌شد. ولش کرگی یک سگ باهوش و فعال است که بسیار تربیت پذیر بوده و همچنین مشتاق یادگیری است. این نژاد با سایر حیوانات خانگی و کودکان رفتار خوبی دارد. این نژاد در رنگ‌های مختلف نیز وجود دارد.

سگ‌های نژاد ولش کرگی معمولاً وزنی حدود ۱۰ تا ۱۳ کیلوگرم و قدی بین ۲۸ تا ۳۰ سانتی متر دارند. این نژاد در رنگ‌های سموری، سیاه، حنایی و قهوه‌ای تیره باشد. سگ‌های ولش کرگی کاردیگان کمی بزرگتر از پمبروک‌ها بوده و وزنی حدود ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم دارند.

 

تاریخچه ولش کورگی

پمبروک ولش کورگی که از پمبروکشایر ولز نشات می‌گیرد. طبق افسانه ولز، Pembroke Welsh Corgi از لانه پری‌ها و جن‌ها سرچشمه گرفته است!

نژاد کورگی

همانطور که افسانه‌ها می گویند، یک روز دو کودک در مزرعه برای مراقبت از گاوهای خانواده خود بودند که چند توله سگ پیدا کردند. بچه‌ها فکر می‌کردند که روباه هستند، اما با تشخیص چیز متفاوتی، آن‌ها را به خانه بردند. والدین آن‌ها بلافاصله متوجه شدند که توله‌ها روباه نیستند، بلکه سگ هستند و به فرزندان خود گفتند که این توله‌ها هدیه پری‌هایی است که در مزرعه زندگی می‌کنند. پری‌ها از آن‌ها برای کشیدن کالسکه‌های خود و گاهی سوار شدن برای جنگ استفاده می‌کردند.

 

پدر و مادر به عنوان دلیلی بر این که پمبروک‌ها واقعاً اسب‌های پری هستند، به نشانه‌هایی روی پشت آن‌ها اشاره کردند که در آن زین پری روی شانه های آن‌ها گذاشته شده بود. بچه‌ها خوشحال شدند و توله‌هایشان را دوست می‌داشتند. با رشد آن‌ها، سگ‌ها به همراهان ارزشمندی تبدیل شدند و یاد گرفتند که به بچه‌ها در مراقبت از گاوهای خانواده کمک کنند.

 

برای کسانی که به افسانه ها اعتقاد ندارند، مورخانی هستند که می گویند پمبروک ولش کورگی از نژاد Vallhunds، سگ‌های سوئدی است که توسط وایکینگ‌ها در قرن 9 و 10 به ولز آورده شدند. برخی دیگر فکر می کنند که آن‌ها ممکن است از نسل سگ‌هایی باشند که توسط بافندگان فلاندری در قرن دوازدهم به ولز آورده شدند.

 

در هر صورت، این نژاد یک شجره تاریخی نسبتا مه آلود دارد. کشاورزانی که در گذشته از سگ‌های کار نگهداری می‌کردند، بهترین سگ‌ها را برای شغلی که می خواستند پرورش دادند. آن‌ها سوابق خوبی در مورد جفت گیری نداشتند.

 

پمبروک ها به آرامی در ایالات متحده محبوبیت پیدا کرده اند و امروزه جزو 50 نژاد برتر برای حیوانات خانگی خانگی هستند. آن‌ها همچنین نزد ملکه الیزابت دوم انگلستان، که اولین پمبروک ولش کورگی خود را از پدرش (شاه جورج ششم) در سال 1933 دریافت کرد، محبوب هستند.

 

اسم این توله سگ روزاول عقاب طلایی بود و همبازی الیزابت و خواهرش مارگارت بود. الیزابت از آن زمان عاشق سگ های کوچک بوده است و در حال حاضر دسته‌ای از آن‌ها را در اطراف کاخ باکینگهام دارد.

 

شخصیت سگ نژاد ولش کورگی

این نژاد در هر فضایی می‌توانند زندگی کنند، چه در آپارتمان‌های کوچک و بزرگ و چه در خانه‌هایی با حیاط‌های بزرگ. با این که این نژاد یک سگ پا کوتاه محسوب می‌شود و جثه چندان بزرگی ندارد، اما انرژی زیادی دارند. همچنین نسبت به جثه‌ای که دارند، سرعت زیادی در دویدن دارند. برای این که انرژی آن‌ها در طول روز تخلیه شود، آن‌ها نیاز به پیاده روی روزانه و بازی دارند. این نژاد تربیتی آسان دارد و چالشی برای شما ایجاد نمی‌کند بنابراین یک گزینه بسیار مناسب برای افراد تازه کار محسوب می‌شود.  

سگ‌های نژاد ولش کرگی سگ‌هایی با رفتار موجه و بسیار خوب هستند. البته رفتار هر سگ به تربیت و نوع بزرگ شدن او بستگی دارد. اما به طور کلی سگ‌های نژاد ولش کرگی با حیوانات خانگی دیگر و کودکان رفتار بسیار خوبی دارند. همچنین در برابر مهمان‌ها و غریبه‌ها نیز رفتار خوبی از خود نشان می‌دهند.

کورگی 2 - پت سانی

نکاتی درباره نگهداری سگ ولش کرگی

کورگی‌ها سگ‌های پر سر و صدایی هستند که تمایل به پارس کردن در هر موردی دارند. برای مثال، در هنگام شادی، ترس و هیجان و رفتارهایی از قبیل احساسات خود را با پارس کردن نشان می‌دهند.

در حالی که آن‌ها سگ های باهوشی هستند، می توانند سرسخت هم باشند. غریزه قوی گله داری آن‌ها ممکن است باعث شود هنگام بازی کودکان پاشنه پای آن‌ها را گاز بگیرند. ولش کورگی‌ مستعد پرخوری است. مصرف غذای آن‌ها باید به دقت کنترل شود. با وجود این که سگ‌های کوچکی هستند، انرژی زیادی دارند و هر روز به مقدار کافی ورزش نیاز دارند.

برای داشتن یک سگ سالم به دنبال یک پرورش دهنده معتبر باشید که سگ های مولد خود را آزمایش کند تا مطمئن شود که آن‌ها از بیماری های ژنتیکی که ممکن است به توله سگ‌ها منتقل شود و دارای خلق و خوی سالم هستند مطمئن شوند. برای اطلاع از قیمت سگ ولش کرگی و داشتن سگی سالم می‌توانید با پت‌سانی در تماس باشید.

 

مراقبت از ولش کرگی

سگ‌هایی ورزشکار و به‌طور شگفت‌آوری سریع هستند که برای سگ‌ گله بودن پرورش داده شدند و هر روز به ورزش زیادی نیاز دارند. آن‌ها سگ‌های آپارتمانی خوبی می‌شوند تا زمانی که تحریک فیزیکی مورد نیاز خود را دریافت کنند. با پاهای کوتاه و پشت بلند، نباید از آن‌ها انتظار داشت که از روی کاناپه یا هر ارتفاع متوسط دیگری بپرند.

 

سلامت سگ ولش کرگی

ولش کرگی‌ها به طور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها، آن‌ها نیز مستعد ابتلا به برخی از شرایط سلامتی هستند. همه ولش کرگی‌ها به یک یا همه این بیماری ها مبتلا نمی شوند، اما اگر به این نژاد فکر می کنید، مهم است که از آن‌ها آگاه باشید. بیماری‌هایی نظیر :

  • دیسپلازی آرنج و لگن
  • مشکلات قلبی
  • اختلالات بینایی
  • بیماری فون ویلبراند

جمع بندی

سگ‌های ولش کرگی یکی از سگ‌های پا کوتاه و جذاب هستند که می‌توانند رفتار بسیار مناسبی با حیوانات و افراد غریبه دارند. آن‌ها سگ‌هایی اجتماعی به حساب می‌آیند. تا زمانی که انرژی آن‌ها تخلیه شود می‌توانند در هر محیطی حتی آپارتمان‌های کوچک زندگی کنند. همچنین این نژاد برای افراد تازه کار بسیار مناسب خواهد بود.