معرفی نژاد چی واوا - شی واوا

خرید شی وا وا

سگی مینیاتوری و عروسکی که در لیست کوچکترین سگ های دنیا جای گرفته است. این سگ نژادی نیست جز سگ نژاد شیواوا. این نژاد به دلیل جثه کوچک، قیافه تو دل برو و جذابی که دارند، محبوبیت زیادی در بین علاقه مندان به سگ پیدا کردند

مشخصات کلی نژاد چی واوا

طول‌عمر: بین 10 تا 15 سال

وزن : 1.8 الی 2.7 کیلوگرم

قد : 15 الی 23 سانتی‌متر

سر و صدای زیادی ندارد

تربیت پذیری راحتی دارد

ویدئو معرفی نژاد سگ چی واوا

سگی مینیاتوری و عروسکی که در لیست کوچکترین سگ های دنیا جای گرفته است. این سگ نژادی نیست جز سگ نژاد شیواوا. این نژاد به دلیل جثه کوچک، قیافه تو دل برو و جذابی که دارند، محبوبیت زیادی در بین علاقه مندان به سگ پیدا کردند. نژاد شی هوا هوا (شیواوا) یکی از سگ های باهوش دنیاست. به دلیل همین هوش قدرت یادگیری و فرمان برداری بالایی دارد. همچنین این نژاد در مسابقات زیادی که برای سگ ها تدارک می بینند مشاهده می کنیم. این نژاد در بین ۱۵۵ سگ برتر دنیا، رتبه ۱۱ را دارد.

سگ چی واوا

سگ شیواوا جزوی از سگ های مینیاتوری و عروسکی است. این سگ ها ظاهری دوست داشتی و جذابی دارند که با توجه به جثه کوچکی که دارند برای زندگی در آپارتمان و محیط کوچک بسیار مناسب هستند. سگ شیواوا نژادی با جثه کوچک است که این جثه کوچک باعث شده تا سفر رفتن با این نژاد نیز برای شما راحت باشد. برای نگهداری این نژاد نیازمند فضایی بزرگ نخواهید بود. فضایی و کوچک و آپارتمانی نیز برای این نژاد مناسب خواهد بود.

نژاد شیواوا در مقایسه با سایر نژاد ها طول عمر زیادی دارد. به دلیل جثه کوچک و ظریفی که دارد، بدنی ضعیف دارد و به سرعت زخمی می شود. باید بسیار مراقب این نژاد باشید. مثلا با افتادن از روی مبل می تواند به شدت زخمی شود. این نژاد همچنین تحمل هوای سرد را ندارد و باید در محیطی گرم زندگی کند. یکی از بدی های این نژاد را می توان پارس زیاد سگ های شیواوا دانست. زیرا که این نژاد به قلمروی خودشان حساس هستند.

نژاد شی هوا هوا

تاریخچه نژاد شیواوا

شباهت‌هایی از سگ‌های شیواوا، آثار تمدن‌های گمشده در سراسر جهان را تزئین می‌کنند. تجارت در میان فرهنگ‌های باستانی بیش از آنچه تصور می‌شد گسترده‌تر بود، بنابراین جای تعجب نیست که انواع سگ‌های مشابه در مکان‌های دورتر ریشه دوانده باشند. این که چگونه نوع شیواوا برای اولین بار به مردم مکزیک آمد، راز ماقبل تاریخ است. ما می دانیم که وقتی تولتک ها حدود هزار سال پیش در مکزیک تسلط داشتند، نژاد منتخب آنها تکیچی بود، جد بزرگتر و سنگین تر شیواوا امروزی.

آزتک‌ها تولتک‌ها را در قرن دوازدهم فتح کردند. مورخان آزتک ها را با پالایش تکیچی به یک سگ کوچکتر و سبک تر نسبت می دهند. زمانی که فاتحان اسپانیایی تمدن آزتک ها را در دهه 1500 سرنگون کردند، تکیچی به قدری با فرهنگ آزتک یکپارچه بود که به عنوان یکی از گنجینه های افسانه ای مونتزوما در نظر گرفته شد که زمانی پس از فتح کورتز برای همیشه گم شده بود.

اما سگ‌های کوچک مقاوم در روستاهای دورافتاده زندگی می‌کردند و در اواسط دهه 1800، زمانی که آمریکایی‌ها به این نژاد علاقه نشان دادند، نمونه‌های زیادی را در ایالت چی‌هواهوا پیدا کردند. پس این بود که این بازمانده از دو تمدن گمشده به نام شیواوا شهرت جهانی پیدا کرد. اولین نژاد ثبت شده شیواوا، پسری کوچک به نام بپی در سال ۱۹۰۸ بود.

ویژگی های نژاد شیواوا

این نژاد جثه ای کوچک، موهایی براق و بلند در رنگ های مختلف، گوش هایی نوک تیز و بلند، پوزه ای نوک تیز و چشم هایی گرد سیاه و بزرگ دارند. شیواوا در رنگ های مختلف مشکی، طلایی، سفید، شکلاتی، آبی، خاکستری و نقره ای هستند. قد سگ های شیواوا  حدود ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است و وزن آن حدود ۳ کیلوگرم دارند. شیواوا در لیست کوچکترین سگ های دنیا قرار دارد. این نژاد در بین سگ ها طول عمر بیشتری دارند. سگ های شیواوا بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کنند. همچنین به دلیل موهای کمی که دارد، ریزش موی بسیار کمی دارد.

خرید سگ شی واوا

ویژگی های شخصیتی نژاد شیواوا

سگ های نژاد شیواوا سگ هایی باهوش، شجاع و جسور هستند. این سگ ها رابطه خوبی با خانواده خود و کودکان دارند. البته باید توجه داشته باشید اگر کودک خردسال دارید بهتر است مراقب سگ خود باشید زیرا که جثه بسیار ظریف و حساسی دارد. از رفتار های بد این سگ می توان به بی اعتمادی به غریبه ها و رابطه بد آن ها نسبت به افراد غریبه اشاره کرد. البته ارتباط خوبی با حیوانات خانگی دارند اما به جز سگ هایی دیگر.

همانطور ک با افراد غریبه رابطه خوبی ندارد، با سگ هایی دیگر نیز رابطه خوبی ندارند. مغرور هستند و فقط با صاحب و افراد داخل خانه ارتباط خوبی دارند.

از نکات مثبت این نژاد می توان به آموزش پذیری و راحتی تربیت آن اشاره کرد.

سگ شیواوا به دلیل هوش زیادی که دارد تحمل تنهایی های زیاد را ندارد. برای تخلیه انرژی و خسته کردن او باید روزانه حداقل یک ساعت فعالیت داشته باشد. در صورتی که زیاد تنها بماند ممکن است بدخلقی های زیادی داشته باشد و به وسایل خانه آسیب برساند.

شی هوا هوا شی هوا هوا

سلامت و بیماری های سگ شیواوا

برای سلامت روانی و جسمانی سگ خود باید فعالیت روزانه را حتما در برنامه خود قرار دهید زیرا در غیر اینصورت انرژی سگ شما تخلیه نشده و باعث بد رفتاری در سگ شما می شود. حمام دادن ماهی یکبار برای سگ خود کافی است و توجه داشته باشید که مرتبا گوش سگ های خود را تمیز کنید.

اکثر بیماری هایی که این نژاد به آن مبتلا می شوند ژنتیکی است. بیماری های شایع در این نژاد عبارتند از:

  • مشکلات گوش
  • افت قند خون
  • در رفتگی کشکک

جمع بندی

سگ های شیواوا می توانند یکی از سگ های مناسب برای تجربه اولی ها باشد اما نه مناسب ترین. سگ های شی هوا هوا سگ هایی باهوش و تربیت پذیر هستند اما رابطه خوبی با غریبه ها و سگ ها ندارد. سگ هایی به شدت حسود و مغرور هستند و نسبت به قلمرو و صاحب خود حساس هستند. همین امر شاید باعث شود تا پارس زیادی کنند. اگر کودکان زیر ۸ سال دارید خرید شیواوا را به شما پیشنهاد نمی کنیم. زیرا که سگ شیواوا جثه ای بسیار کوچک، ظریف و شکننده دارد که شیطنت و بازیگوشی بچه های ممکن است باعث آسیب دیدگی سگ شما شود.

خرید سگ پامر
خرید سگ پامر
سگ گلدن رتریور
خرید گلدن رتریور
خرید سگ شیتزو
خرید سگ شیتزو
خرید سگ پودل
خرید سگ پودل
خرید سگ یورک شایر
خرید سگ پودل
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ مالتیز
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ ساموید
خرید سگ سامویید
خرید شی وا وا
خرید سگ شی‌واوا
خرید سگ چاو چاو
خرید سگ چاوچاو