معرفی نژاد شیتزو

خرید سگ شیتزو

سگ هایی کوچک و عروسکی که لقب شیر کوچک را به خود اختصاص داده اند. البته این لقب چنان نزدیک به شخصیت و یا جثه آن ها نیست. بیشتر به دلیل شکل و شمایلی که دارند به این لقب معروف شده اند. سگ نژاد شیتزو بر خلاف لقبی که به آن معروف شده است، اصلا سگی شکارچی و درنده خو نیست. بلکه کاملا بر عکس بوده و سگی مهربان و همراه است. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی این نژاد محبوب و پر طرفدار بپردازیم. با ما همراه باشید.

مشخصات کلی شتیزو

طول‌عمر: بین 10 تا 16 سال

وزن : 4 الی 7.5 کیلوگرم

نیاز به فعالیت بدنی دارند

سر و صدای زیادی ندارد

تربیت پذیری راحتی دارد

ویدئو معرفی نژاد سگ گلدن رتریور

سگ نژاد شیتزو

سگ نژاد شیتزو از آن دسته نژاد هایی است که از همراهی با انسان بسیار لذت می برد و به این صفت خود نیز بسیار معروف است. در اصل این نژاد برای این هدف نیز تربیت شده اند تا یک همراه بسیار خوب برای انسان باشند. البته باید بگوییم که پرورش دهندگان آن نیز بسیار در کار موفق بوده اند. سگ های نژاد شیتزو سگ هایی مهربان و صمیمی و از همراهی با صاحب خود بسیار لذت می برند.

از جذابیت های نژاد شیتزو می توان به چهره جذاب، چثه کوچک، موهای پر پشت و بلند و رفتاری مهربانانه و صیمیمی اشاره کرد. نژاد شیتزو با این ویژگی ها به راحتی جای خود را در دل افراد باز کرده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. سگ های شیتزو سگ هایی پر شور و هیجان و سگ هایی بازیگوش هستند. ویژگی همراه بودن سگ شیتزو باعث شده است تا این نژاد، نژادی اجتماعی باشد. بنابراین با افراد جدید به سرعت ارتباط برقرار می کند و همیشه به دنبال پیدا کردن دوستانی تازه است. تمام این ویژگی ها باعث شده است تا سگ شیتزو یک سگ اجتماعی و انتخابی مناسب برای زندگی در آپارتمان باشد. سگ های شیتزو به سرعت با محیط جدید و شرایط جدید خو پیدا می کنند. چنانچه در آپارتمان خود حیوان دیگری نیز

دارید، نگران نباشید، این شیر های کوچک برای شما دردسر ایجاد نخواهند کرد.

 

ویژگی های نژاد شیتزو

در کل اگر بخواهیم ویژگی های مثبت شیر های کوچک را بیان کنیم می توانیم به بارز ترین ویژگی آن ها یعنی اجتماعی بودن آن ها اشاره کنیم، همین ویژگی آن ها باعث شده است تا رابطه خوبی با کودکان داشته باشند و همچنین با غریبه ها نیز رفتار خوبی داشته باشند. همچنین این نژاد ریزش موی بسیار کمی دارد بنابراین برای افرادی که آلرژیک هستند بسیار مناسب خواهد بود. این نژاد یک همدم و همراه عالی برای صاحب خود بوده و این ویژگی یکی دیگر از ویژگی های مثبت این نژاد است. همچنین برای افرادی که تا به حال تجربه نگهداری از سگ را نداشته اند انتخابی بسیار مناسب خواهد بود. زیرا سگی تربیت پذیر، مهربان و بسیار صمیمی است.

کمی از ویژگی ها مثبت این نژاد دور شویم و به سمت چالش های نگهداری و ویژگی های منفی این سگ اشاره کنیم. البته بسیاری از ویژگی ها منفی که سگ های نژاد مختلف دارند عملا ویژگی منفی نیستند زیرا که با توجه و نگهداری مناسب از سگ خود می توانید این ویژگی های منفی را از آن ها دور کنید. از این ویژگی ها چالش بر انگیز می توان به پوشش زیاد این سگ اشاره کرد. پوشش زیاد و موهای زیاد این نژاد یکی از چالش های نگهداری از این نژاد است. شیر های کوچک از تنهایی و تنها ماندن بیزار هستند. بنابراین به یاد داشته باشید نباید نژاد شیتزو خود را به مدت زیادی در خانه تنها بگذارید. زیرا در این صورت ممکن است رفتار بدی از خود نشان بدهند و یا دچار اضطراب جدایی بشوند. تنها ماندن های زیاد نیز باعث بروز رفتار های بد در این نژاد می شود. برای مثال رفتار هایی مانند پارس کردن، لجبازی و بد اخلاقی. همچنین این نژاد بیماری های ژنتیکی زیادی دارد و تقریبا در بین نژاد های حساس طبقه بندی می شوند.

 

تاریخچه نژاد شیتزو

شیتزو نژادی که برای اولین بار در تبت پرورش یافت. در قرن هفتم اولین اثرات پیدایش این نژاد دیده شده است. این سگ ها به عنوان هدیه به امپراطوری چین در زمان مینگ داده شد. شیتزو لقب شیر کوچک را در همان زمان گرفت. به دلیل شباهتی که به شیر داشتند اسم شیتزو بر روی آن ها گذاشته شد که این اسم در زبان چینی به معنای شیر کوچک است. خانواده سلطنتی چین تا سال ها این نژاد را در خود حفظ کرده بود تا این که با حمله انگلستان به چین این نژاد از چین به انگلستان منتقل شد و سپس بعد از مدتی به آمریکا رفته و معروفیت و محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرد.

 

نکاتی درباره سگ شتیزو

امروزه با واژه ای در اسم این نژاد مواجه می شویم به نام شیتزو کراس. شیتزو کراس به چه معناست و آیا تفاوتی با نژاد اصلی شیتزو دارد؟

در جواب به این سوال باید بگوییم بله! شیتزو کراس حاصل جفت گیری یک سگ شیتزو با سگی از نژاد دیگر است. شیتزو کراس به میکس شیتزو نیز معروف است. معمولا سگ های شیتزو را با سگ هایی نظیر مالتیز، کاکر اسپانیل، یورکشایر و تریر جفت گیری می کنند.

 

سلامت سگ هایی شیتزو

سلامت سگ شما کاملا به شرایط نگهداری و توجه شما بستگی دارد. معمولا سگ شیتزو وزنی در حدود ۴ تا ۸ کیلو گرم دارد و قد آن ها نهایتا به ۲۷ سانتی متر خواهد رسید. برای این که سگ شما از لحاظ روحی و جسمی سگی سالم و به دور از هرگونه بیماری ای باشد، باید فعالیت روزانه داشته باشد. یک ساعت فعالیت روزانه در خانه یا پیاده روی نیم ساعته کاملا می تواند انرژی سگ شما را تخلیه کند و از اضافه وزن سگ شما جلوگیری کند. این نژاد لازم است که ماهی یکبار حمام بشوند و چون موهای بلندی دارند باید بصورت روزانه موهای این نژاد را شانه بکشید.

مانند هر نژاد دیگری این نژاد نیز بیماری هایی شایع که دارد که این بیماری ها سلامتی شیر های کوچک را تهدید می کند. این بیماری ها عبارتند از:

  • کمبود کلسیم
  • شانت های کبدی
  • بیماری های قلبی
  • هایپوگلایسمی
  • بیماری های دندان و لثه
  • صرع و تشنج

 

جمع بندی

سگ های نژاد شیتزو سگ هایی مهربان و همراه هستند. این نژاد ره به یقین می توان از بهترین همراه های انسان معرفی کرد. این نژادی یکی از نژاد های تربیت پذیر و اصطلاحا آسان برای تربیت و نگهداری است. بنابراین این نژاد یک گزینه مناسب برای افرادی است که تا به حال تجربه نگهداری از سگی را نداشته اند. همچنین این نژاد رفتاری بسیار دوستانه با افراد غریبه، کودکان و حیوانات خانگی دیگر دارد. این سگ ها می توانند در هر فضایی در کنار صاحب خود زندگی کنند تا زمانی که صاحب آن ها توجه به آن ها داشته باشد و زمان زیادی را تنهایی سپری نکنند.

خرید سگ پامر
خرید سگ پامر
سگ گلدن رتریور
خرید گلدن رتریور
خرید سگ شیتزو
خرید سگ شیتزو
خرید سگ پودل
خرید سگ پودل
خرید سگ یورک شایر
خرید سگ پودل
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ مالتیز
خرید سگ پیکینیز
خرید سگ ساموید
خرید سگ سامویید
خرید شی وا وا
خرید سگ شی‌واوا
خرید سگ چاو چاو
خرید سگ چاوچاو