معرفی نژاد شیبا اینو

شیبا اینو

شیبا اینو به عنوان سگ همدم شناخته می شود. شاداب و فعال بودن و همچنین حالت گوش هایش که به طور عمودی روی سرش قرار گرفته او را زبانزد همه کرده است.او از نژاد های آکیتای بزرگ، کیشو، هوکایدو، کای، شیکوکو متوسط و شیبای کوچک است که که به عنوان نژاد شش گانه در ژاپن شناخته می شود. او را برای شکار های کوچک و به پرواز در آوردن پرندگان حین شکار  تعلیم داده اند گاهی نیز در شکار گراز شرکت می کرده است. در سبکی و سرعت مانند گربه است.

شیبا اینو

مشخصات کلی نژاد شیبااینو

طول‌عمر: بین 12 تا 16 سال

وزن : 8 الی 10 کیلوگرم

قد : 33 الی 43 سانتی‌متر

نیاز به فعالیت بدنی روزانه 

سر و صدای زیادی ندارد

تربیت پذیری راحتی دارد

شخصیت شیبا اینو

شیبا اینو سگ با وفا و خانواده دوستی است. او به جز اطرافیان و خانواده اش نسبت به دیگران شکاک است. او سگی خوش اخلاق بی پروا و آگاه است. با اراده و مصمم است و دوست دارد راجب موارد مختلف ایده بدهد.

در حالیکه بسیار باهوش است اما بسیار لجباز و یک دنده نیز هست. او هر زمان دوست داشته باشد به نزد شما می آید و نسبت به اینکه شما صدایش بزنید چندان اعتنایی نمی کند.

او حیوانات کوجک را به عنوان طعمه در نظر گرفته و آنها را شکار می کند و غالبا رابطه دوستانه ای با دیگر سگ ها ندارد. او در حفاظت از وسایل و محیط زندگیش بسیار قدرتمند است و معمولا با دیگران شراکت نمی کند.

رفتارها و خلق و خویش را از والدینش به ارث می برد و تحت تاثیر آموزش و نحوه زندگی می تواند آنها تغییر دهد و روابط اجتماعیش را قوی تر کند. چنانچه سگی سالم از این نژاد را انتخاب نمایید به خوبی درک خواهید کرد که بسیار بازیگوش و کنجکاو است.

شیبا اینو1 - پت سانی

اگر از کودکی آموزش هایی را در زمینه برخورد اجتماعی و ارتباط با افراد مختلف و دیدن مناظر گوناگون را ببیند می توانید مطمئن باشد که با بالارفتن سن به سگی همراه و اهل تفریح مبدل خواهد شد. او را در کلاس های آموزشی مرتبط با سگ ها ثبت نام کنید و او را به مکانهای عمومی از جمله پارک ها و فروشگاه های بزرگی که اجازه ورود سگ را می دهند ببرید تا روابط عمومی اش قوی تر شود. او را به دیدار همسایه هایتان ببرید.

اگر توله سگ انتخاب شده شما از مادری متولد شده باشد که خلق و خوی خوبی دارد می تواند از برخورد و خوش رویی او با خود و دیگران خیالتان راحت تر باشد.

نگهداری و مراقبت

این سگ ها را نباید در محیط های محصور نگه داری کرد. آنها نژادی فعال و اجتماعی دارند و به دویدن و بازی کردن علاقه خاصی نشان می دهند بنابراین محیط زندگی آنها باید فضای کافی برای انجام فعالیت های مورد نیاز آنها را داشته باشد.

این سگ ها از همان کودکی باید تحت آموزش های لازم قرار داد و از داشتن ارتباط آنها با دیگر سگ ها و انسانها مطمئن شد و آنها را به مکانهای عمومی مانند پارک و فرشگاه های بزرگ برد تا در روند اجتماعی شدن آنها تسریع بخشید. اگر آنها به خوبی آموزش ببیند می توانند در بزرگ سالی به عنوان سگی همراه و اهل تفریح در کنار شما قرار گیرند.

او از داشتن قلاده خوشش نمی آید گرچه قلاده داشتن در محیط ها ی باز برای او امری ضروریست. او حیوانات کوچک و پرندگان را به عنوان شکار در نظر گرفته و به آنها حمله می کندو به صورت غریزی نسبت به سایر سگ ها بسیار حساس و شکاک است و ارتباط خوبی با آنها ندارد. برای همین در محیط های بیرون از خانه بهتر است آنها را قلاده کنید گرچه او از محصور و محدود بودن خوشش نمی آید.

شیبا اینو به صورت غریزی سگی لجباز و یکدنده است و ممکن است نسبت به آموزش ها بی اعتنایی کند برای همین شرکت در کلاس های آموزشی ویژه سگ ها و یا داشتن مربی حرفه ای در امر آموزش به او می تواند بسیار مفید فایده واقع شود.

شیبا اینو2 - پت سانی

او اگر یک بار رفتن به جایی  را درک کند رفتن دوباره او به آن محل بسیار کار آسانی خواهد بود بنابراین به راحتی می توانند در دزدی از منازل شرکت نمایند.

برای آموزش به این سگ ها می توانید از همان کودکی آنها را با جعبه های آموزشی آشنا کرده و آموزش های لازم را در رابطه با اینکه زمان بیماری و یا به هنگام حمل و نقل باید چگونه رفتار کنند را به کمک این جعبه ها به آنها بیاموزید. برای زمان طولانی شیبا اینو را داخل این جعبه ها قرار ندهید زیرا آنها احساس میکنند که در بند کشیده شده و زندانی شده اند. فقط چند ساعت در روز برای قرار گیری آنها داخل این جعبه ها کافیست.

 

سازگاری

اگر این سگ ها از همان سنین کودکی آموزش های لازم را ببینند بسیار اجتماعی و مردم دوست خواند بود. آنها به صورت غریزی مهربان و سازگار هستند و صمیمیت و تعامل خوبی با کودکانی که با آنها به خوبی رفتار کنند خواهند داشت. گرچه آنها بیسار مهربان و کودک دوست هستند اما هرگز نباید آنها را با کودکان خردسالتان تنها گذاشت زیرا ممکن است هردوی آنها به یکدیگر آسیب برسانند بنابراین به همان میزان که آموزش به این سگ ها در زمینه چگونگی برخورد با کودکان ضروریست آموزش کودکان نیز در نحوه چگونگی برخورد و لمس این سگ ها نیز ضرورت دارد.

برای پیشگیری از آسیب رساندن شیبا اینو به دیگر سگ ها و یا حیوانات کوچک می توان او را قلاده کرد. آموزش دادن به شیبا اینو در خصوص رفتارهای اجتماعی و تعامل با دیگر سگ ها و حیوانات امری بسیار زمان بر و سخت است که در این زمینه باید صبور و شکیبا باشید.