معرفی نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل نژادی نسبتا جوان است که از انگلستان منشأ گرفته است. سگ‌ های نژاد کاوالیر، سگ های موزون و کوچک اند، که به دلیل کوچکی، به آن ها سگ های عروسکی گفته می شود. این سگ ها در  قرن 16 تا 18 از محبوبیت باور نکردنی برخوردار بودند. در قرن هفدهم چارلز اول و پسرش چارلز دوم در انگلیس از طرفداران سرسخت این سگ ها بودند به نحوی که در نامگذاری این نژاد از نام چارلز بهره گرفته شد. کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل در سال ۱۹۴۵ به عنوان یک نژاد مستقل به رسمیت شناخته شد.

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

مشخصات کلی

وزن در نرها: (5-8) ک.گ ، در ماده ها: (5-8) ک.گ

ارتفاع در نرها: (30-33) س.م ، در ماده ها: (30-33) س.م

نیاز به فعالیت بدنی روزانه بیش از دو ساعت

سر و صدای زیادی ندارد

تربیت پذیری راحتی دارد

تاریخچه سگ نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

خود سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل قدمت زیادی ندارد و حدود ۱۰۰ سال پیش به وجود آمده است ولی اسپانیل های عروسکی چند صد سال است که اشراف زادگان و ثروتمندان اسپانیایی را همراهی می کنند. کاوالیر های اسپانیل احتمالا در نتیجه آمیزش سگ های عروسکی شرقی مثل جاپانیز چاین و پاگ با سگ های کوچک اسپانیل در عصر ویکتوریا، به وجود آمده اند. این سگ های جدیدی که به وجود آمدند، جمجمه گنبدی دارد و صورتش صاف تر از اسپانیل های عروسکی است. بعد از به وجود آمدن این نژاد، به تدریج اسپانیل های عروسکی قدیمی منقرض شدند.

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل و پادشاهان انگلیس

در قرن ۱۷ انگلیس دو پادشاه چارلز اول و چارلز دوم به انگلیس حکومت می کردند. این دو پادشاه علاقه زیادی به اسپانیل های عروسکی با رنگ های قهوه ای مایل به زرد و سیاه داشتند و نام این سگ ها را به نام چارلز دوم و به افتخار او گذاشتند. تا اوایل قرن نوزدهم سگ اسپانیل عروسکی بین اشراف زادگان و ثروتمندان انگلیسی محبوب بود مثل خانواده مارلبرو که نژاد سفید و قرمز این سگ را در کاخ بلنهایم پرورش دادند.

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل 2 - پت سانی

تلاش برای احیای اسپانیل عروسکی

شخصی آمریکایی به نام رازول الدریج جایزه ای را برای پرورش دهندگانی که بتوانند نژاد بلینگهام اسپانیول قدیمی را احیا کنند، قرار داد. در نهایت پرورش دهندگان توانستند این نژاد را احیا کنند و اسمش را کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل گذاشتند. (واژه کاوالیر مربوط به حزبی است که طی جنگ داخلی طرفدار چارلز اول بودند و از استوارتز حمایت کردند).

خصوصیات ظاهری سگ نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل

این سگ ها سر کوچک و گردی دارند و چشم هایشان گرد، بزرگ، نافذ، براق و به رنگ قهوه ای است. پوزه کاوالیر اسپانیل کوتاه و مخروطی شکل است و در نزدیکی بینی باریک تر از سایر نقاط است. گوش های بلند و پشمالوی این سگ زمانی که تمرکز می کند به سمت جلو خم می شوند. کاوالیر اسپانیل ها جثه کوچک، گردن بلند و کمر کشیده ای دارند. با این که سگ های این نژاد بسیار کوچک هستند، نسبت به سایر سگ های عروسکی جثه بزرگتری دارند و دم بیشتر آن ها بلند است. این سگ ها پا ها و پنجه های کوچکی دارند و زمانی که می خواهند تمرکز کنند دمشان را بالا می برند.

قد، وزن و طول عمر

کاوالیر اسپانیل ها معمولا بین ۳۰ تا ۳۳ سانتی متر قد دارند. وزن گونه های نر ماده سگ نیز تقریبا با هم برابر و بین ۵ تا ۸ کیلوگرم است. این نژاد معمولا بین ۱۲ تا ۱۵ سال عمر می کند.

رنگ و پوشش بدن

مو های بدن سگ کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، نرم، بلند و ابریشمی هستند و بدن آن ها زیر حجم زیادی از خز و مو پنهان شده است. بیشتر این سگ ها موی صاف دارند ولی بعضی از آن ها ممکن است موهایشان کمی موج دارد باشد. رنگ پوشش بدن این سگ ها می تواند قهوه ای یا سیاه مایل به زرر، سفید، حنایی و قرمز، یاقوتی و قرمز تیره و یا سه رنگ ( سیاه و سفید با لکه هایی به رنگ قهوه ای مایل به زرد) باشد.

نگهداری

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل ها سگ ‌های خانگی هستند و نباید در فضای باز و یا محیط های خیلی گرم زندگی کنند. تا زمانی که روزانه و به طور منظم پیاده روی و بازی کنند، با زندگی آپارتمانی و خانه نشینی مشکلی نخواهند داشت. کاوالیرها به طور متوسط به 30 تا 60 دقیقه فعالیت روزانه نیاز دارند که این می ‌تواند شامل پیاده روی یا انجام بازی باشد. از بازی‌ های مورد علاقه ی آنها بازگرداندن توپ یا هر شیء است که صاحب آن ها پرت می کند. این بازی بی دردسر به راحتی در محیط خانه قابل اجراست.

میزان ریزش موی کاوالیرها کم است. آن ها معمولا در پاییز و بهار ریزش پیدا می ‌کند. توصیه می شود بیش از یک بار در هفته موهای آن ها شانه شود و در طی ماه ناخن های این سگ ها کوتاه شود. مسواک زدن هفتگی دندان ها و استحمام منظم در حفظ سلامتی این سگ ها موثر است.

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل3 - پت سانی

تربیت و آموزش پذیری

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل ها نژاد باهوشی هستند آن ها قادرند آموزش های لازم را یاد بگیرند. کاوالیرها دارای روحیه ای حساس و آسیب پذیر هستند بنابراین لازم است که در حین آموزش، مراقب احساسات آنها بود. با تشویق کردن و ایجاد انگیزه های مثبت نظیر دادن خوراکی مورد علاقه سگ، می توان روند آموزش را سریع تر و بهتر کرد. روش های تنبیهی و خشن در آموزش این سگ ها نتیجه منفی خواهد داد.

در حالت عادی کاوالیرها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی کوچکتر از خود را به عنوان طعمه می‌ بینند، مگر آموزش های لازم در ارتباط با این حیوانات به آنها داده شود.

 

رفتار

کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل نژادی نیست که بتوان یک نوع رفتار خاص را به همه آنها تعمیم داد. برخی از آنها ممکن است که بسیار ساکت و تنبل باشند در حالیکه برخی دیگر ممکن است بیش از حد پر انرژی و مدام در حال شیطنت باشند؛ اما به طور کلی همه آنها مهربان، دوست داشتنی، سرزنده و بازیگوش هستند و با توجه به ظاهری که دارند، بسیار جلب توجه می کنند. به علاوه، آنها با کودکان و دیگر حیوانات خانگی (بزرگتر از خود) رابطه بسیار خوبی دارند. این سگ ها نباید برای مدت طولانی تنها بماند، چرا که ممکن است دچار اضطراب شوند. میزان سر و صدای این نژاد کم است. آنها بی دلیل واق واق نمی کنند و معمولا ترجیح می دهند در کنار صاحبانشان باشند.

دانستنی ‌های مفید

  • سگ های نژاد کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل به راحتی چاق می‌ شوند، بنابراین اعمال رژیم غذایی مناسب برای آن ها ضروری است.
  • این نژاد اصلا سگ نگهبان خوبی نیست چرا که دارای روحیه ای لطیف و رفتاری دوستانه با غریبه ‌ها و حیوانات دیگر است.
  • این سگ ها نسبت به محیط ‌های گرم حساسیت دارند، حتی در محیط خانه ممکن است که دچار تنگی نفس و گرمازدگی شوند.
  • این نژاد به طور غریزی علاقه زیادی به تعقیب و گریز دارد، پس در محیط های باز حتما نیاز به قلاده دارد.
  • در طی جنگ جهانی این نژاد در آستانه انقراض قرار گرفت اما به لطف بعضی پرورش دهندگان بعد از جنگ دوباره احیا شد.